Alege cinematograful din orasul tau

Alege o zi in CINEMA

Saptamana 20.09 - 26.09
L Ma Mi J V S D

BAFTA 2016 – Lista castigatorilor

15.02.2016
BAFTA (The British Academy of Film and Television Arts), cele mai prestigioase distinctii din cinematografia britanica, si-a desemnat marii castigatori ai editiei cu numarul 69, care a avut loc in aceasta seara la Londra.


“The Revenant” a fost recompensat cu cinci premii BAFTA: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor – Alejandro González Iñárritu, Cel mai bun actor intr-un rol principal – Leonardo DiCaprio, Cel mai bun sunet si Cea mai buna imagine.

Lista castigatorilor

CEL MAI BUN FILM

“The Revenant” – Steve Golin, Alejandro G. Inarritu, Arnon Milchan, Mary Parent, Keith Redmon – WINNER

“The Big Short,” Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Brad Pitt
“Bridge of Spies,” Kristie Macosko Krieger, Marc Platt, Steven Spielberg
“Carol,” Elizabeth Karlsen, Christine Vachon, Stephen Woolley
“Spotlight,” Steve Golin, Blye Pagon Faust, Nicole Rocklin, Michael Sugar

CEL MAI BUN REGIZOR

“The Revenant” – Alejandro G. Inarritu – WINNER

“The Big Short,” Adam McKay
“Bridge of Spies,” Steven Spielberg
“Carol,” Todd Haynes
“The Martian,” Ridley Scott

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL

“Spotlight” – Tom McCarthy, Josh Singer – WINNER

“Bridge of Spies,” Matthew Charman, Ethan Coen, Joel Coen
“Ex Machina,” Alex Garland
“The Hateful Eight,” Quentin Tarantino
“Inside Out,” Josh Cooley, Pete Docter, Meg Lefauve

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT

“The Big Short” – Adam McKay, Charles Randolph – WINNER
“Brooklyn,” Nick Hornby
“Carol,” Phyllis Nagy
“Room,” Emma Donoghue
“Steve Jobs,” Aaron Sorkin

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL

Leonardo DiCaprio, “The Revenant” – WINNER

Bryan Cranston, “Trumbo”
Eddie Redmayne, “The Danish Girl”
Matt Damon, “The Martian”
Michael Fassbender, “Steve Jobs”

 



CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL PRINCIPAL

Brie Larson, “Room” – WINNER

Alicia Vikander, “The Danish Girl”
Cate Blanchett, “Carol”
Maggie Smith, “The Lady in the Van”
Saoirse Ronan, “Brooklyn”

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL SECUNDAR

Mark Rylance, “Bridge of Spies” – WINNER

Benicio Del Toro, “Sicario”
Christian Bale, “The Big Short”
Idris Elba, “Beasts of No Nation”
Mark Ruffalo, “Spotlight”

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL SECUNDAR

Kate Winslet, “Steve Jobs” – WINNER

Alicia Vikander, “Ex Machina”
Jennifer Jason Leigh, “The Hateful Eight”
Julie Walters, “Brooklyn”
Rooney Mara, “Carol”

CEA MAI BUNA MUZICA ORIGINALA

“The Hateful Eight,” Ennio Morricone – WINNER

“Bridge of Spies,” Thomas Newman
“The Revenant,” Ryuichi Sakamoto, Carsten Nicolai
“Sicario,” Johann Johannsson
“Star Wars: The Force Awakens,” John Williams

CEA MAI BUNA IMAGINE

“The Revenant,” Emmanuel Lubezki – WINNER

“Bridge of Spies,” Janusz Kaminski
“Carol,” Ed Lachman
“Mad Max: Fury Road,” John Seale
“Sicario,” Roger Deakins

CEL MAI BUN MONTAJ

“Mad Max: Fury Road,” Margaret Sixel – WINNER

“The Big Short,” Hank Corwin
“Bridge of Spies,” Michael Kahn
“The Martian,” Pietro Scalia
“The Revenant,” Stephen Mirrione

CEA MAI BUNA SCENOGRAFIE

“Mad Max: Fury Road,” Colin Gibson, Lisa Thompson – WINNER

“Bridge of Spies,” Adam Stockhausen, Rena Deangelo
“Carol,” Judy Becker, Heather Loeffler
“The Martian,” Arthur Max, Celia Bobak
“Star Wars: The Force Awakens,” Rick Carter, Darren Gilford, Lee Sandales

CELE MAI BUNE COSTUME

“Mad Max: Fury Road,” Jenny Beavan – WINNER

“Brooklyn,” Odile Dicks-Mireaux
“Carol,” Sandy Powell
“Cinderella,” Sandy Powell
“The Danish Girl,” Paco Delgado

CEL MAI BUN MACHIAJ

“Mad Max: Fury Road,” Lesley Vanderwalt, Damian Martin – WINNER

“Brooklyn,” Morna Ferguson, Lorraine Glynn
“Carol,” Jerry Decarlo, Patricia Regan
“The Danish Girl,” Jan Sewell
“The Revenant,” Sian Grigg, Duncan Jarman, Robert Pandini

CEL MAI BUN SUNET

“The Revenant,” Lon Bender, Chris Duesterdiek, Martin Hernandez, Frank A. Montano, Jon Taylor, Randy Thom – WINNER

“Bridge of Spies,” Drew Kunin, Richard Hymns, Andy Nelson, Gary Rydstrom
“Mad Max: Fury Road,” Scott Hecker, Chris Jenkins, Mark Mangini, Ben Osmo, Gregg Rudloff, David White
“The Martian,” Paul Massey, Mac Ruth, Oliver Tarney, Mark Taylor
“Star Wars: The Force Awakens,” David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Matthew Wood, Stuart Wilson

CELE MAI BUNE EFECTE VIZUALE

“Star Wars: The Force Awakens,” Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan – WINNER

“Ant-Man,” Jake Morrison, Greg Steele, Dan Sudick, Alex Wuttke
“Ex Machina,” Mark Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, Andrew Whitehurst
“Mad Max: Fury Road,” Andrew Jackson, Dan Oliver, Tom Wood, Andy Williams
“The Martian,” Chris Lawrence, Tim Ledbury, Richard Stammers, Steven Warner

CEL MAI BUN FILM STRAIN

“Wild Tales,” Damian Szifron – WINNER

“The Assassin,” Hou Hsiao-Hsien
“Force Majeure,” Ruben Ostlund
“Theeb,” Naji Abu Nowar, Rupert Lloyd
“Timbuktu,” Abderrahmane Sissako

CEL MAI BUN DOCUMENTAR

“Amy,” Asif Kapadia, James Gay-Rees – WINNER

“Cartel Land,” Matthew Heineman, Tom Yellin
“He Named Me Malala,” Davis Guggenheim, Walter Parkes, Laurie Macdonald
“Listen to Me Marlon,” Stevan Riley, John Battsek, George Chignell, R.J. Cutler
“Sherpa,” Jennifer Peedom, Bridget Ikin, John Smithson

CEA MAI BUNA ANIMATIE

“Inside Out,” Pete Docter – WINNER

“Minions,” Pierre Coffin, Kyle Balda
“Shaun the Sheep Movie,” Mark Burton, Richard Starzak

CEL MAI BUN FILM BRITANIC

“Brooklyn,” John Crowley, Finola Dwyer, Amanda Posey, Nick Hornby – WINNER

“45 Years,” Andrew Haigh, Tristan Goligher
“Amy,” Asif Kapadia, James Gay-Rees
“The Danish Girl,” Tom Hooper, Tim Bevan, Eric Fellner, Anne Harrison, Gail Mutrux, Lucinda Coxon
“Ex Machina,” Alex Garland, Andrew Macdonald, Allon Reich
“The Lobster,” Yorgos Lanthimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Efthimis Filippou



DEBUT REMARCABIL PENTRU UN SCENARIST, REGIZOR SAU PRODUCATOR BRITANIC

Naji Abu Nowar (Writer/Director) Rupert Lloyd (Producer) “Theeb” – WINNER

Alex Garland (Director) “Ex Machina”
Debbie Tucker Green (Writer/Director) “Second Coming”
Sean Mcallister (Director/Producer), Elhum Shakerifar (Producer) “A Syrian Love Story”
Stephen Fingleton (Writer/Director) “The Survivalist”

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ ANIMAT BRITANIC

“Edmond,” Nina Gantz, Emilie Jouffroy – WINNER

“Manoman,” Simon Cartwright, Kamilla Kristiane Hodol
“Prologue,” Richard Williams, Imogen Sutton

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ BRITANIC

“Operator,” Caroline Bartleet, Rebecca Morgan – WINNER

“Elephant,” Nick Helm, Alex Moody, Esther Smith
“Mining Poems or Odes” Callum Rice, Jack Cocker
“Over,” Jorn Threlfall, Jeremy Bannister
“Samuel-613,” Billy Lumby, Cheyenne Conway

CEA MAI BUNA VEDETA IN ASCENSIUNE (votul publicului)

John Boyega – WINNER

Bel Powley
Brie Larson
Dakota Johnson
Taron Egerton

 

Sursa Starfilme.com

Comenteaza
Nota 0,00 din 0 voturi

Trimite vot: 1 2 3 4 5 Iti multumim pentru vot!

 

Comentarii

*Toate campurile sunt obligatorii

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!
Introduceti codul din imagine

Cod captcha invalid!

Nu exista comentarii
Recomandari
20.07.2019

Bazat pe cel mai bine vândut roman al lui Garth Stein, Povestea incredibilă a lui Enzo este o...

In rolurile principale: Kevin Costner, Milo Ventimiglia, Amanda Seyfried, Ryan Kiera Armstrong

21.07.2019

Cât de rău poate să-ţi meargă într-o zi? Minţile creative care ne-au adus la cinema...

In rolurile principale: Jacob Tremblay, Brady Noon, Keith L. Williams

31.07.2019

În partea a doua a animaţiei bazate pe popularul joc creat de Rovio Entertainment, celebrele...

In rolurile principale: Peter Dinklage, Dove Cameron, Awkwafina, Sterling K. Brown, Bill Hader

-->